Модел на информационната система
За избор на модел, по който да бъде разработена информационната система за дендрохронологични данни, е извършено проучване на съществуващите подобни цифрови хранилища с данни.
За базата данни е избран модела на цифровото хранилище за културна дендрохронология Digital Collaboratory for Cultural Dendrochronology (DCCD; Jansma et al., 2012[1]). Тя представлява онлайн система за цифрово архивиране на дендрохронологични данни. Цифровото хранилище се основава на софтуерни компоненти с отворен код:
– Операционна система – Linux CentOS,
– Система за управление на бази данни – PostgreSQL,
– Програмен език с отворен код и др.
За реализиране на онлайн компонентите за търсене и представяне на данните е избран моделът на уеб приложението за дендрохронологични данни, разработено в рамките на COST дейността STReESS (Studying Tree Responses to extreme Events: a SynthesiS – FP1106). То позволява филтриране на резултатите, а метаданните за съхраняваните прирастови хронологии се изобразяват върху интерактивни карти. Технологията за представяне на данните в Интернет е чрез Система за управление на съдържание – Plone.
При избора на функционалност на разработваната по проекта информационна система са отчетени възможностите и на хранилището за дървесни прирастови данни – International Tree-Ring Data Bank.