Постигнати резултати в работния пакет
В рамките на работния пакет по проекта са набелязани голям брой археологически и исторически обекти за дендроанализ, в следствие на което са събрани достатъчно подходящи за датиране образци от дъбова и иглолистна дървесина. Определена е систематическата принадлежност на дендрохронологичен материал от 13 археологически обекта от територията на страната. Установени са 8 дървесни вида, които са вградени в различни съоръжения през различни исторически епохи.
На базата на дендрохронологичен материал от археологически и исторически обекти са изградени плаващи хронологии, които обхващат периода след 2-ри век сл. Хр. За съставянето им са използвани образци дървесина от различни видове от род Quercus (дъб), род Fagus (бук), както и от иглолистни видове от род Pinus (бор) и Abies (ела). Хронологиите, изградени от историческа дървесина, са с обща дължина над 600 години и обхващат периода от 12-ти до 18-ти век. Изградените на базата на археологическа дървесина хронологии покриват периода между 2-ри и 5-ти век сл. Хр.
Получените дървесни образци от археологическа и историческа дървесина се съхраняват в съответните партньорски организации извършили анализите – НАИМ при БАН, ИГ при БАН и ЛТУ–София. Основни данни от извършените анализи са въведени в информационната система по проекта.
Информацията от дейностите в рамките на работния пакет са обобщени и са използвани при подготовката на публикации по проекта. Събраните данни за климата от 15–20 век са обобщени и разделени в периоди, подходящи за използване при изграждане на дървесните прирастови хронологии. Създадените на тази база хронологии са предназначени да подпомогнат датирането археологически обекти и културни ценности с точност до няколко години, за разлика от използваните досега методи на датиране в България, които допускат отклонение от няколко десетки години.